Shoji NISHIO SenseinewNishio Shoji senseinew

5.12.1927 - 15.3.2005

Pana Nishio Senseie jsem poznal v roce 1995, když tehdy přicestoval poprvé do ČR, aby vedl v Kolíně mezinárodní seminář.
Jeho osobnost mě od prvního okamžiku doslova učarovala. Jeho neustálý úsměv, neuvěřitelně dobrá nálada, jeho ohleduplnost ke všem ve spojitosti s neuvěřitelnou rychlostí, přesností a precizností jeho technik aikido na mě velmi silně zapůsobilo.
Tyto emoce ve mě přetrvávají dodnes a věřím, že jsou, na rozdíl ode mě, nesmrtelné.
Nishio Sensei velmi ovlivnil mé aikido a můj život.
Odchod pana Nishio Senseie je pro mne osobní ztrátou.
Mohu však hovořit o štěstí, že jsem měl možnost poznat tak skvělého a duchem velkého muže, jako Nishio Sensei byl.
Vím, že je v našich srdcích stále s námi, nejen na tatami.

Jiří Čabrada

Je v podstatě nemožné vystihnout slovy, jak úžasnou lidskou bytost jsme ztratili v podobě pana Nishia. Žádný lidský jazyk nemá dostatek slov na toto vyjádřeni, a navíc slova nikdy nevystihnou naše pravé pocity. Řeknu-li například o něčem, že je sladké, vyvolá to jiné pocity ve mě či v jiném člověku.

Nicméně alespoň se pokusím popsat mé pocity ve vztahu k panu Nishiovi.
Když jsem ho poprvé uviděl, skoro se mi zastavil dech úžasem neb jsem měl pocit, že do místnosti vešla nějaká silná osoba, silná duchem, nikoliv vzhledem. Když poprvé ukázal nějakou techniku, převrátil můj tehdejší svět aikido kompletně naruby a sundal jsem si černý pasek. Tenkrát jsem byl již 3.Dan ale jen český národní. Když si mě vzal poprvé jako Ukeho, absolutně nepopsatelná zkušenost prázdnoty, která Vás přesto dovede k zemi.

Postupem času však krom vztahu učitel-žák se mezi námi vytvořil velmi blízký vztah, jezdil jsem za jeho výukou každý měsíc po celém světě, udělal vše proto abych mohl za ním do Japonska, a při spoustě příležitostí, kde jsme se mohli bavit pouze v okruhu dvou až pěti lidi, jsem se od něj dozvěděl i jeho názory na svět, na lidi kolem nás, a na život, a toto vše si myslím mi dalo ještě mnohem více než pouhé fyzické techniky aikido.

Bohužel spousta jeho následovatelů vidí jen fyzickou účinnost jeho technik, a nepříliš naslouchá i té duševní stránce, kterou se nám snažil předat. Pro mne se stal vzorem harmonického člověka, který vždy pomáhá svému okolí, a usiluje o lepší vztahy mezi lidmi, nikdy se nemračil, vždy se smál.
Často říkal, že i ten nejchudší člověk může něco dát, ano právě smích můžeme rozdávat všichni.

Kdykoliv jsem byl v depresi, ve škole, v práci, v živote, stačilo zaletět do Japonska i na jednu minutu vidět jeho hluboký pohled, životni harmonii, smích a rázem byla deprese pryč a na půl roku byl člověk pln energie. Strašně těžce jsem osobně nesl, že jeho velkorysosti a rozdávaní spoustu lidi zneužívalo, ale on vždy říkal, když je to jejich přání, proč jim ho nesplnit, praví lidé stejně poznají správnost, a to je důležité.

Upřímně řečeno, nikdy jsem si nepřipouštěl, že tak velký a skvělý člověk nás někdy opustí. Do poslední chvíle si dělal ze všeho i ze své nemoci srandu a nebral ji vážně, bral to jako součást svého života, dokonce žertoval asi 4 měsíce před smrtí, že zhubnul 20 kilo a že se musí pořád něčeho držet, aby ho vítr neodvál....bohužel nám ho neodvál vítr, ale nemoc. Nicméně opustil nás, jak bylo u něj zvykem, s úsměvem ve tváři.
Asi nebudu méně muž, když se přiznám, že jsem asi týden brečel, vždy při vzpomínce na zprávu, která přišla z Japonska, a kdykoliv ať již na pohřebním obřadu v Dánsku, či vzpomínkovém večeru v Čechách v Jičíne, mám slzy na krajíčku. Tyto řádky právě píšu cestou do Japonska, kde hodlám navštívit jeho místo odpočinku. Raději skončím s psaním neb bych se opět asi rozbrečel.

Nerad používám obrat pan Nishio nás opustil, on nás neopustil, jeho duch stále přežívá v jeho Aikido myšlenkách, a je na nás, abychom i nadále cvičili, a tím mohl být jeho duch stále s námi.

Jiří Marek

ODKAZY:

www.hvezdicka.cz/ba/senseinishio.php - Více o Nishio Senseii

www.hvezdicka.cz/ba/ruzne/nishio.php - Nishio Sensei - fotogalerie

www.nishiosensei.com - Vzpomínka našich přátel ze severu na Shoji Nishio Senseie (anglicky, švédsky)

Copyright © 2005 Aikido Plzeň | XHTML 1.1 a CSS